شیشه بالابر ماشین

۱۳۹۸ دوشنبه ۲۰ خرداد در ساعت ۱۱:۱۵ ب.ظ

سیستم شیشه بالابر به طور کلی مکانیزم ساده ای دارد و به دو نوع دستی و برقی قابل تقسیم است. در بدو تولیدات خودرو از شیشه بالابر دستی در شیشه های جلو و عقب استفاده میشد اما در چند سال اخیر سعی بر استفاده از شیشه بالابر برقی در هر دو شیشه شده است که هنوز در برخی خودروهای تولید داخل در شیشه عقب از شیشه بالابر های دستی استفاده می شود.

شیشه بالابر دستی

در بیشتر خودروها، بالا بردن شیشه با استفاده از اهرمی دقیق انجام می‌گیرد که همزمان آن را تراز نگه می‌دارد. یک موتور الکتریکی کوچک به چرخ دنده ای مارپیچ و چند چرخ دنده گرد متصل می گردد تا نیروی بالابر لازم برای بالابردن شیشه را تامین کند.

شیشه بالابر برقی

از ویژگی مهم شیشه بالابر برقی این است که چرخ دنده مارپیچ مانع از بالا یا پایین آمدن شیشه با فشار می شود. اکثر چرخ دنده های مارپیچ به خاطر زاویه تماس بین مارپیچ و دندانه های چرخ دنده، به صورت خودکار قفل می‌شوند. هنگامی که راننده یکی از کلید های شیشه برقی را می فشارد، ارتباط یکی از آن دو اتصال جانبی با کف خودرو قطع شده و به اتصال برق مرکزی متصل می‌شود. این عمل برق مورد نیاز برای موتور شیشه بالابر را تأمین می‌نماید. حال اگر راننده کلید را در جهت عکس فشار بدهد، برق در جهت مخالف وارد موتور بالابر می‌شود. شیشه بالا بر برقی باعث سهولت در بالا و پایین بردن شیشه ها می شود و  راننده ای که در حین رانندگی قصد بالا یا پایین آوردن شیشه کند، استفاده از شیشه بالابر برقی باعث حفظ تمرکز او در رانندگی می شود. شیشه بالا بر برقی در درب خودرو قرار دارد و در صورت ضعیف شدن یا سوختن موتور آن برای تعویض باید رو دری خودرو باز شود و دستگاه شیشه بالا بر تعویض شود که این کار در خودرو های مختلف متفاوت است و نیاز به تخصص دارد.

برای تعویض شیشه بالابر و نصب شیشه بالابر دستی و برقی میتوانید از خدمات نصب و تعویض  مجموعه ای ولاش پارت  استفاده کنید .برای اصلاعات بیشتر درمورد نحوه ای تعمیر و تعویض شیشه بالابر میتوانید به این لینک مراجعه کنید >  خدمات نصب شیشه بالابر ،خدمات نصب شیشه بالابر
اخطار
خیر
بله